wandelreis Zuid Zweden

Chef's Special Een Zweedse zomernachtdroom

Sinds ik tijdens mijn biologiestudie – inmiddels een eeuwigheid geleden – een half jaar stage liep in Zweden, heb ik een zwak voor dit prachtige land. Natuur in overvloed, kristalhelder water, schone lucht… en bij uitstek geschikt voor kano-expedities en andere wildernisavonturen. Toch bleef ons Zweedse reisaanbod tot een paar jaar geleden vrij beperkt. Het leek alsof dit uitgestrekte land te groot van schaal was voor de wandelaar.

Sinds onze recente samenwerking met een uitstekende lokale partner is het ons gelukt om in het zuiden van Zweden een aantal prachtige wandelreizen te ontwikkelen. En omdat Scandinavië goed bereikbaar is met de elektrische auto, trokken mijn vrouw en ik een paar zomers geleden richting het ‘hoge noorden’.

Uitwaaien aan de Scherenkust

We besloten twee SNP-reizen te combineren: de wandelreis Zuid-Zweden en de wandelreis Stockholm-Archipel. Beide arrangementen spelen zich deels af langs de zogeheten Scherenkust – een grillige kustlijn met afgeronde granieten rotsen, omringd door talloze eilanden. Zowel aan de westkust, boven Göteborg, als aan de oostkust bij het eiland Utö, onder Stockholm, wandel je langs routes met eindeloze zeezichten, onder een heldere avondlucht die maar niet donker wil worden. En onderweg? De gezelligheid van kleine vissersdorpjes waar de vangst van de dag zo op je bord belandt, vers uit de zee, in een lokaal restaurantje.

Een privémeer, helemaal voor ons alleen…

Ondanks de indrukwekkende kustervaringen was het absolute hoogtepunt van de reis ons verblijf op een oude Zweedse zomerboerderij in Östergötland, ergens in ‘the middle of nowhere’. Na een warm welkom van de eigenaren, Marianne en Bengt-Göran – we moesten BG zeggen – trokken we de volgende dag via een geheime trail door het bos naar een uitgestrekt meer. Aan de oever lagen onze drijvende hotelkamers te wachten, met een kano dobberend in het water.

Het ene huisje fungeerde als slaap- en zitruimte met een kleine keuken; het andere was een traditionele Zweedse sauna met eco-toilet. Op de veranda stonden onze spullen voor twee nachten al klaar: etensvoorraden, kookinstructies en drankjes, discreet afgeleverd door BG. Het meer was echt alleen van ons – er kon niemand anders komen. En het was bepaald geen vijver: we deden er ruim twee uur over om het in z’n geheel rond te peddelen! Een top-ervaring. ’s Ochtends vanuit je bed zó in adamskostuum het water in, en ’s avonds vanuit de heet-gestookte sauna opnieuw. Zweedser wordt het niet.

Een absolute aanrader voor liefhebbers van pure natuur – al bleek het tweedaagse stadsverblijf in Stockholm, in een bijzonder hotel in de hippe wijk Södermalm, zelfs voor deze natuurfreak verrassend aangenaam.

Nieuwsgierig geworden?

 

Gert Nieuwboer
Chef Reizen SNP

 

Reageren? E-mail naar gert.nieuwboer@snp.nl

In Chef’s Special bespreekt SNP-directeur Gert Nieuwboer één reis die hem meer dan normaal aanspreekt. Dat kan allerlei redenen hebben: vanuit een passie of fascinatie, vanuit verwondering of onbegrip….of puur om te voorkomen dat een reis dreigt onder te sneeuwen in het grote aanbod.